Find dit nærmeste A-apotek

Find nærmeste apotek

Om A-apoteket

A-apoteket er en kæde af apotekere med over 90 apoteker med over 200 apoteker, apoteksfilialer og -udsalg i Danmark. Knap hver anden danske apoteker er med i A-apoteket. Du er derfor altid velkommen til at besøge os, hvis du vil vide mere om, hvad du kan gøre for at styrke din sundhed.

Bestyrelsen

A-apotekets bestyrelse består af følgende 8 apotekere:

  • Apoteker Hanne Bülow, Odder Apotek - Formand 
  • Apoteker Jacob Hjelme, Næstved Løve Apotek - Næstformand
  • Apoteker Henrik Krog Jensen, Herning Løve Apotek
  • Apoteker Hans Bruun Ringsing, Ribe Apotek
  • Apoteker Cesare Cota, Vejlby Apotek
  • Apoteker Bent Halling-Sørensen, København Apoteket Rosen
  • Apoteker Lars Kaarill, Svendborg Løve Apotek
  • Apoteker Vibeke Dengsø Toft-Petersen, Horsens Løve Apotek

Kædekontor

A-apotekets kædekontor kan kontaktes på info@a-apoteket.dk eller telefon 7020 7825.

Direktør
Lars Holm Jensen  lhj@a-apoteket.dk  4976 6403
 
Salgsdirektør
Carsten Kjellmann  carsten@a-apoteket.dk  4054 4508 
 
Reklameansvarlig 
Jette Nørvang jn@a-apoteket.dk 4976 6402
 
Online & Sortimentschef
Hudpleje/Hårpleje

Ina Bøgkjær  ina@a-apoteket.dk 4976 6405 
 

Sortimentsspecialist 
Personlig pleje, Vital & Håndkøb

Klaus Vedel Jensen  klaus@a-apoteket.dk  4976 6406 
 
Kædekoordinator
Camilla Dyhring Müller  camilla@a-apoteket.dk 4976 6400 
 

Kædekonsulent 
Sjælland & Fyn

Mette Birth  mette@a-apoteket.dk  3168 3934
 
Kædekonsulent 
Jylland
 
Karina Revsbech Jensen  karina@a-apoteket.dk  3168 3933 
 
Økonomichef 
Jesper Bjerregaard  jesper@a-apoteket.dk  4976 6401 
 
Online Kommunikation &
Support
 
Pernille Andersen  pernille@a-apoteket.dk  4976 6404 
     
 Art Director    
 Lars Bjørn Hansen larsbjoern@a-apoteket.dk 4976 6407

  

Denne hjemmeside bruger cookies

Cookies er nødvendige for at hjemmesiden fungerer korrekt, og indsamler viden om anvendelsen af hjemmesiden.

Hvis du klikker videre på siden, accepterer du vores brug af cookies. Læs mere her.